Technik elektryk

Zawód technik elektryk przypisany jest do obszaru elektryczno-elektronicznego. Praca technika elektryka wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ponieważ czynności wykonywane przez elektryka zapewniają bezpieczeństwo osobom korzystającym z sieci elektroenergetycznych lub maszyn i urządzeń elektrycznych. Technik elektryk przygotowany jest do projektowania, wykonywania, diagnozowania stanu, dokonywania napraw instalacji elektrycznej oraz maszyn i urządzeń zasilanych prądem elektrycznym. Do głównych wymagań psychofizycznych technika elektryka należą: rozróżnianie barw, zdolność koncentracji, umiejętność logicznego rozumowania, uzdolnienia techniczne, odpowiedzialność.

Do typowych zadań i czynności wykonywanych przez technika elektryka należą:

• projektowanie instalacji elektrycznych i sieci elektroenergetycznych,

• montaż i naprawa instalacji elektrycznej i elektronicznej,

• instalowanie i obsługiwanie maszyn i urządzeń elektrycznych oraz układów energoelektronicznych,

• wykonywanie przeglądów technicznych instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych,

• lokalizowanie uszkodzeń, dokonywanie napraw, konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych,

• diagnozowanie stanu izolacji urządzeń i maszyn elektrycznych,

• konserwacja i naprawa linii napowietrznych i kablowych,

• konserwacja i naprawa układów automatyki,

• wykonywanie przyłączeń urządzeń elektrycznych (m.in. oświetlenie, ogrzewanie elektryczne),

• prace elektroinstalatorskie,

• prace montażowe i eksploatacyjne w układach automatyki, zabezpieczeń, sygnalizacji i pomiarów,

• eksploatacja urządzeń ochrony odgromowej i środków ochrony przepięciowej w obiektach budowlanych i sieciach elektroenergetycznych,

• prowadzenie prac zgodnie z dokumentacją techniczną,

• prowadzenie nadzoru nad funkcjonowaniem sieci,

• naprawa i przezwajanie silników elektrycznych,

• naprawa uszkodzonych elementów w rozdzielniach energii elektrycznej,

• organizowanie i wykonywanie prac w zakładach energetycznych, elektrowniach i sieciach elektroenergetycznych.

Technik elektryk może znaleźć zatrudnienie:

• w elektrowniach, zakładach energetycznych, kopalniach, hutach, przemyśle trakcyjnym,

• w firmach naprawiających sprzęt elektryczny,

• w biurach projektowych jako projektant okablowania strukturalnego (sieci komputerowych, instalacji elektrycznych i sieci elektroenergetycznych), projektant systemów zasilania awaryjnego,

• w firmach handlowych zajmujących się sprzedażą osprzętu elektrycznego,

• w firmach projektujących i montujących instalacje alarmowe,

• prowadząc własną działalność gospodarczo-usługową (np. naprawa sprzętu gospodarstwa domowego, usługi elektroinstalacyjne).

W czasie trwania nauki uczeń zdobywa dwie kwalifikacje w zawodzie technik elektryk:

• EE.05. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych.

• EE.26. Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych.

Aby uzyskać tytuł technika elektryka należy zdobyć dwie kwalifikacje: EE.05., EE.26 oraz uzyskać wykształcenie średnie (świadectwo ukończenia technikum).

Absolwenci technikum mają również możliwość uzyskania świadectwa kwalifikacyjnego SEP uprawniającego do zajmowania się eksploatacją urządzeń i instalacji elektrycznych do 1kV.

Po pomyślnie zdanej maturze mogą kontynuować naukę na studiach wyższych.